Hodinky Suunto

Suunto

Tuomas Vohlonen byl outdoorový nadšenec a orientační běžec a už dlouho ho obtěžoval problém nepřesnosti tehdejších tradičních suchých kompasů s nedostatkem stálé přesnosti střelky. Přesné čtení kompasu bylo při závodu důležité, nepřesnost vedla ke špatně zvolenému směru a minutí kontrolního bodu. Jakožto strojař-inženýr s tvořivou myslí a vynalézavým duchem, rozhodl se Tuomas problém vyřešit. Naplnil polní kompas tekutinou a doplnil kompas o pevnější a lépe čitelnou střelku, čímž udal zcela novou úroveň přesnosti kompasu.

Jeho vynález byl počátkem zrodu firmy Suunto Oy. Název firmy Suunto značí rovněž cestu dopředu, navedení vás na správnou cestu ať hodláte vyrazit kamkoli.

První roky firmy Suunto byly skromné, ale firma měla dobrý produkt. Přesný a spolehlivý, tak dobrý, že se podařilo Tuomasovi Vohlonenovi prodat licenci na výrobu do mnoha zemí. Tuomas Vohlonen zemřel v roce 1939, ve stejném roce kdy začala světová válka. Armády putovaly po celém světě a vojáci vždy potřebovali vědět, kam jdou a kde jsou – potřebovali kompasy. Suunto využilo své šance.

V roce 1952, vdova po Tuomasovi Vohlonenovi - Elli se rozhodla k tomu, že prodá firmu třem pánům - jednomu profesorovi a dvěma inženýrům chemie - Paavo Kajanne, Aarne Mahnala a Veli Jussi. Rok 1952 byl významný nejen pro Suunto, ale pro celé Finsko. V Helsinkách se konaly dlouho očekávané Olympijské hry, původně plánované už na rok 1940. Pochodně nesené ke světlu olympijských plamenů vyrobila firma Suunto.

V 80. létech přicházejí na scénu počítače a digitální zařízení. 1987 uviděl světlo světa produkt SME - potápěčský počítač, jehož masová produkce se zasloužila o velký rozvoj firmy v následujících letech. To bylo před 19 lety a dnes je Suunto mezinárodní špičkou v oboru potápěčských počítačů. V roce 1997 uvádí Suunto na trh světovou novinku – náramkový potápěčský počítač s označením Spyder, následovaný outdoorovým počítačem Vector. Jedná se o první náramkové počítače založené na senzorové technologii, které jako první "hodinky" na světě ukazují i výšku, změnu počasí, teplotu čas a směr. Na přelomu tisíciletí přidalo Suunto svým přístrojům další funkci - měření srdečního tepu. Další měřící a senzorové systémy byly vyvinuty k měření zrychlení, švihu, směru, pozice a rychlosti do počítačů určených pro konkrétní sporty jako např. golf, jachting, sjezd, cyklistika, běh... Další rozšíření možností představovovalo využití GPS, když se v srpnu 2004 stalo Suunto X9 prvními "hodinkami" s plnohodnotnou GPS.

Tuomas Vohlonen nemohl tušit, jak daleko vývoj technologie povede a jaké dnes budeme mít možnosti, ale pochopil základní věc, která platí dnes stejně jako platila roku 1936: vždy je důležité vědět, kam směřujete!

Oficiální stránky výrobce: http://www.suunto.com

Doporučené hodinky